Według danych Państwowej Straży Pożarnej w grudniu ubiegłego roku miało miejsce aż 8637 pożarów. Jak wynika z analiz danych większość z nich spowodowana była poprzez naszą nieostrożność, roztargnienie, czy pośpiech. 

 
W grudniu wzrasta liczna pożarów – ubezpieczenie mieszkania niezbędne!
 
Anna Materny, dyrektor Biura Produktów Detalicznych Gothaer TU podkreśla rolę ubezpieczenia mieszkania w kontekście pożarów czy innych wydarzeń losowych: „ Ogień to jeden z najbardziej niebezpiecznych żywiołów. Mimo że liczba pożarów wzrasta, szczególnie w grudniu, wielu z nas nie stosuje podstawowych środków ostrożności oraz nie ubezpiecza swojego mieszkania lub domu. Warto pamiętać, że taka polisa ubezpieczeniowa gwarantuje ochronę przed skutkami nieprzewidzianych zdarzeń losowych, które obejmują 21 zjawisk, w tym pożar, szkody elektryczne czy kradzież z włamaniem”.
 
Jak bezpiecznie spędzić święta?
 
Eksperci z zakładu ubezpieczeń  radzą też, aby choinkę ustawić w odpowiedniej odległości od kominka, pieca, grzejnika oraz materiałów łatwopalnych . Jeśli korzystamy z najtańszych lampek choinkowych, które nie posiadają odpowiedniej izolacji, musimy liczyć się z możliwością pożaru. Warto także zwrócić uwagę na dzieci, które w przedświątecznej gorączce bawią się zazwyczaj samodzielnie i mogą przewrócić zapalone lampiony lub świece.
 
Ozdoby lepszej jakości zwiększają bezpieczeństwo?
 
Zdecydowanie tak. Ozdoby tańsze, nieprzystosowane do tego jaką mają pełnić rolę mogą przyczynić się do powstania niebezpiecznych sytuacji: „Wybierając tańszy produkt, zaoszczędzimy kilka lub kilkanaście złotych. Tymczasem remont salonu po pożarze może kosztować nas kilkadziesiąt tysięcy złotych. Pamiętajmy nie tylko o tym, by lampki i iluminacje były wykonane z dobrych jakościowo materiałów i miały odpowiednią izolację. Ważna jest również odpowiednia instalacja zasilająca, zwłaszcza w przypadku ozdób montowanych przed domem. Jeśli musimy korzystać z przedłużaczy, zadbajmy o to, by były wyposażone w izolację przeciwwilgociową”- przypomina Materny.
 
Przygotowując świąteczne dania, uważaj na przepięcia

„Rozgrzane urządzenia powodują przeciążenia instalacji elektrycznej spowodowane włączeniem nadmiernej liczby odbiorników. Do nieszczęśliwych zdarzeń może dojść również wskutek niewłaściwej eksploatacji urządzeń grzewczych, zarówno elektrycznych jak i gazowych. – Pamiętajmy, że w ramach polisy możemy ubezpieczyć sprzęty znajdujące się w mieszkaniu, w tym artykuły gospodarstwa domowego, audio-video oraz sprzęt elektroniczny. Ubezpieczeniu podlegają również m.in. meble, drzwi, okna, glazura, tynki, instalacje czy zabudowa kuchenna”  – mówi Anna Materny.
 
Szkody spowodowane działaniem prądu objęte są pełną ochroną ubezpieczeniową?
 
Tak, o ile nie były wynikiem rażącego niedbalstwa. „Ubezpieczyciel odmówi wypłaty odszkodowania, jeśli zaniedbany został obowiązek konserwacji przewodów i urządzeń w budynku. Z odmową można spotkać się również, gdy sprzęty zasilane prądem elektrycznym były podłączone do instalacji, która nie posiadała uziemienia. – Pamiętajmy, że jeśli nie posiadamy podstawowych zabezpieczeń przeciwpożarowych, ubezpieczyciel nie wypłaci nam odszkodowania”– przypomina Anna Materny.
 
Źródło: www.gothaer.pl