Ubezpieczenie od mobbingu dla firm

Ubezpieczenie od mobbingu, czyli tak naprawdę ubezpieczenie od dopuszczenia się przestępstwa – już niedługo będzie dostępne dla firm.

 
Czym jest mobbing?
 
Mobbing to szereg różnych działań, które w dużym skrócie można określić jako prześladowanie pracownika. Nie chodzi tu tylko o najgorsze przypadki jak np. molestowanie seksualne, ale również przymuszanie do pracy po godzinach, zastraszanie pracownika, utrudnianie wykonywania pracy, poniżanie itp.
Każdy powinien znać swoje prawa jako pracownik, dlatego warto zapoznać się lepiej z pojęciem mobbingu.
 
Zła wizytówka firmy
 
Eksperci mówią, że polisa może być niezbyt chętnie kupowana. Przecież ubezpieczenie firmy w takim zakresie może sugerować możliwość wystąpienia niepożądanych zachowań w pracy, co zwyczajnie odstraszy pracowników.
 
Przedstawiciel AIG – „to nie zachęta do działań nieetycznych”
 
Towarzystwem oferującym takie ubezpieczenie jest amerykańska firma AIG, która zakłada że rocznie będzie sprzedawać 1000 polis z taką ofertą. Adam Gmurczyk – przedstawiciel AIG – nie widzi nic złego w sprzedaży takich ubezpieczeń. Twierdzi, że włączenie relacji pracownik-pracodawca w zakres ubezpieczeń to pożądana inicjatywa. Ponadto uważa, że nie można tu mówić o zachęcaniu do nieetycznych zachowań pracodawców. Z założenia ubezpieczenie ma chronić pracodawcę przed nadinterpretacją praw pracownika, przez co osąd może być wydany subiektywnie, co równa się z wyrokiem niesprawiedliwym.
 
Ubezpieczenie może być wykorzystywane jako przyzwolenie na patologię.
 
Po drugiej stronie stoi psycholog biznesu Jacek Santorski, który uważa tą inicjatywę za przyzwolenie pracodawcom na zachowania patologiczne w pracy. Według niego nie możemy zgadzać się na prześladowanie pracowników, a ta polisa jest furtką dla takich działań. Nawet jeśli pracownik otrzyma wysokie odszkodowanie – nie wymaże to z jego życia śladów pozostawionych na psychice.
 
Jacek Santorski przyznaje jednak, że faktycznie jedyną uzasadnioną sytuacją użyteczności takiego ubezpieczenia jest sytuacja, w której kierownicy są wrabiani, ale nie zdaża się to zbyt często.
 
Realia mobbingu w Polsce
 
W Polsce na tą chwilę osoby pozywające pracodawców o mobbing są na nieco gorszej pozycji, ponieważ w naszym kraju pojęcie mobbingu w prawach pracownika jest w miarę świeże, a jego zakres niezbyt sprecyzowany. W dodatku odszkodowania przyznawane w Polsce są naprawdę niskie, przez co pracownicy w obawie przed brakiem finansów na przeżycie najbliższych kilku miesięcy boją się walczyć o swoje prawa.
 
Na koniec warto dodać, że wg. Instytutu Spraw Publicznych, aż 17% zatrudnionych w Polsce jest ofiarami mobbingu, a niemal 4% jest lub było molestowane seksualnie. Nie ma zatem wątpliwości, że problem jest poważny.
 
Tekst napisany w oparciu o artykuł Gazety Wyborczej.