W szkołach zawodowych i technikach praktyki są obowiązkowe. Rozwiązanie to cieszy się popularnością również w szkołach średnich i na studiach, gdzie pozwala zdobyć doświadczenie. Jednak praktyki wiążą się także z zagrożeniami – mowa tu o nieszczęśliwych wypadkach. 

Praktyki zawodowe a ubezpieczenie NNW 

Na wstępie warto wyjaśnić, że zgodnie z rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej z dnia 24 sierpnia 2017 r. w sprawie praktycznej nauki zawodu szkoła kierująca uczniów na praktyczną naukę zawodu jest zobowiązana do tego, by ubezpieczyć ich od następstw nieszczęśliwych wypadków. Wynika to z tego, że praktyczna nauka zawodu zaliczana jest to podstawowych form działalności dydaktyczno-wychowawczej szkół, które prowadzą kształcenie zawodowe. Nie każdy wie, że zadania z tego zakresu są finansowane z subwencji oświatowej przyznawanej specjalnie na te cele. Dlatego w przypadku praktyk odbywających się poza placówką oświatową, stosowne ubezpieczenie powinno zostać opłacona właśnie z tych środków. 

Zazwyczaj szkoły kierujące swoich uczniów na praktyki zawodowe korzystają z ofert zbiorowych. Na rynku znajdziemy wiele tego typu ofert. Ubezpieczenie NNW to produkt, który obejmuje ochroną zdrowie i życie człowieka. Polisa ta umożliwia uzyskanie odszkodowania w sytuacji, kiedy ubezpieczony ulegnie nieszczęśliwemu wypadkowi powodującego skutki opisane w warunkach umowy. Grupowe ubezpieczenie jest gwarancja objęcia praktykanta ochroną, jednak warto zauważyć, że polisa tego typu może posiadać niską sumę ubezpieczenia i raczej ograniczony zakres. Niewątpliwie stanowi to minus takich ubezpieczeń. 

Ubezpieczenie wypadkowe na czas praktyk 

Warto zdawać sobie sprawę z tego, że to organ prowadzący musi wykupić polisę dla uczniów skierowanych na praktyki zawodowe. A co za tym idzie rodzice lub opiekunowie młodego praktykanta nie są zobowiązani do wykupienia na ten czas oddzielnego ubezpieczenia. Jednak odpowiednia polisa NNW może solidnie zabezpieczyć dziecko. Szczególnie, jeśli zwrócimy uwagę na zakres ochrony oraz sumę ubezpieczenia. Istotne jest to, by były one dobrze dopasowane do indywidualnych potrzeb ucznia. Oczywiście im więcej zdarzeń obejmuje NNW, tym lepiej. Ważną kwestią jest też charakter praktyk, np. te w biurze zasadniczo różnią się od tych w zakładzie samochodowym – to także należy uwzględnić. 

OC w życiu prywatnym na praktyki zawodowe 

Niewątpliwie dobrze dopasowane ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków może stanowić doskonałe zabezpieczenie w razie niefortunnych zdarzeń oraz ich następstw. Warto zweryfikować także to, czy dana polisa zawiera OC w życiu prywatnym. Pomimo tego, że nie ma obowiązku wykupienia tego typu ochrony to w niektórych sytuacjach może się ona okazać pomocna. Ubezpieczenie obejmuje szkody, które wyrządził ubezpieczony osobie trzeciej. Zarówno te, które powstały w związku z wykonywaniem czynności życia prywatnego, jak i w związku z nauką lub odbywaniem praktyk przyuczających do zawodu. Ale uwaga! Rozszerzenie ochrony ubezpieczeniowej o odpowiedzialność cywilną możliwe jest tylko w przypadku, gdy ubezpieczonym na dzień zawarcia umowy ubezpieczenia jest osoba w wieku między 13 a 26 lat. 

Źródło: UNIQA