Raport E-Commerce przygotowany przez Gemius pokazuje, że w ubiegłym roku aż 37% ankietowanych internautów kupiło ubezpieczenie samochodu przez Internet. Jak widać coraz więcej osób przekonuje się do tego sposobu zakupu polisy. Jakie zalety i wady ma to rozwiązanie? 

Zakup ubezpieczenia – stacjonarnie czy przez Internet? 

Przez wiele lat stojąc przed koniecznością zakupu ubezpieczenia wybieraliśmy stacjonarne oddziały towarzystw ubezpieczeniowych, a także agentów ubezpieczeniowych współpracujących z ubezpieczycielami. Jednak w okolicach 2003 roku sposób zawierania umów ubezpieczenia uległ zmianie – wówczas na naszym rynku pojawiły się pierwsze ubezpieczenia sprzedawane na odległość – np. od LINK4. Początkowo klienci mogli ubezpieczyć auto tylko przez telefon, ale z czasem umożliwiono im zakup polis także online. Co istotne, sprzedaż w kanale multiagencyjnym, za pośrednictwem siatki agentów współpracujących z LINK4, wciąż ma się dobrze. Coraz więcej osób przekonuje się jednak do zakupu polisy przez Internet. 

Ubezpieczenie samochodu przez Internet 

Niewątpliwą zaletą zakupu ubezpieczenia przez Internet jest to, że nie ograniczają nas godziny biurowe, w jakich działają oddziały towarzystw czy agenci współpracujący z ubezpieczycielami. Tym bardziej, że często pokrywają się one z naszymi godzinami pracy. Zakup polisy online pozwala nam nabyć ubezpieczenie bez wychodzenia z domu. Szczególnie, że to rozwiązanie jest dla nas dostępne przez całą dobę. Wystarczy nam dostęp do sieci i bez problemu załatwimy wszystko z dowolnego miejsca na świecie – i to o dowolnej porze dnia. Jest to dobra wiadomość dla zapominalskich, ponieważ polisę możemy wykupić nawet w ostatniej chwili przed wygaśnięciem poprzedniej polisy. Znaczenie ma także oszczędność czasu, z jaką wiąże się zakup ubezpieczenia OC przez Internet. Sfinalizowanie transakcji zajmie nam tyle czasu, ile potrzebujemy na przejrzenie oferty, wybranie tej właściwej i wypełnienie formularza online. Możemy załatwić wszystko w zaledwie kilka lub kilkanaście minut. Warto podkreślić, że zakup OC przez Internet często jest korzystna finansowo ze względu na zniżki za zakup online. Co istotne, jeśli podczas całego procesu chcemy zasięgnąć opinii specjalisty, zawsze możemy skontaktować się z konsultantem na infolinii ubezpieczyciela. Kupując ubezpieczenie przez internet, nie musimy polegać wyłącznie na własnej wiedzy i samodzielnie przeprowadzonej analizie ofert. 

Jak wybrać ubezpieczenie samochodu przez Internet? 

Aktualna oferta ubezpieczeń komunikacyjnych dostępnych online jest bardzo szeroka. Polisę możemy kupić w ten sposób między innymi bezpośrednio na stronach danych towarzystw ubezpieczeniowych. Pamiętajmy o tym, że z uwagi na to, że ubezpieczenie OC jest obowiązkowe, każdy ubezpieczyciel jest zobligowany do tego, by zapewnić nam dokładnie taki sam zakres ochrony ubezpieczeniowej z sumami gwarancyjnymi na poziomie: 

  • 5 210 000 euro dla szkód osobowych, 
  • 1 050 000 euro – dla szkód rzeczowych. 

Jednak poszczególne oferty mogą różnić się jakimiś dodatkami do OC. W przypadku LINK4 wybierając Pakiet OC jest to np. Program Pomocy z Samochodem Zastępczym i Assistance Opony. 

W przypadku pozostałych ubezpieczeń komunikacyjnych, czyli AC, NNW czy Assistance towarzystwa mogą dowolnie kształtować zakres ochrony takich produktów. Co to dla nas oznacza? Jeśli interesuje nas dodatkowe ubezpieczenia samochodowe, przy wyborze danej oferty skoncentrujmy się na zakresie ochrony ubezpieczeniowej i upewnijmy się, że na pewno odpowiada naszym potrzebom. 

Źródło: LINK4