Od kilku lat świadomość ubezpieczeniowa Polaków rośnie. Dbamy nie tylko o indywidualne ubezpieczenie turystyczne, ale o jego odpowiednie rozszerzenie. Specjaliści z Compensy zauważają, że wiele pytań dotyczy ochrony na wypadek aktów terroru, oraz tzw.: „klauzuli alkoholowej”.

Compensa: „Na rozszerzenie o ryzyka podstawowego zakresu ubezpieczenia decyduje się nawet 25% klientów”

Turyści nie zadowalają się już tylko ubezpieczeniami proponowanymi przez biura podróży. Coraz rozważniej podchodzą do zakupu ubezpieczeń na czas zagranicznego urlopu i na własną rękę szukają polisy dopasowanej do charakteru i miejsca wyjazdu.

Dla klientów wciąż najważniejsze są sumy ubezpieczenia

Andrzej Paduszyński, Dyrektor Departamentu Ubezpieczeń Indywidualnych w Compensa TU S.A. Vienna Insurance Group podkresla: „Dla klientów wciąż najważniejsze są sumy ubezpieczenia, a więc kwoty, do których są chronieni podczas zagranicznego wyjazdu. Ale coraz częściej zwracają też uwagę na klauzule dodatkowe, czyli na możliwość rozszerzenia podstawowego zakresu ochrony o dodatkowe ryzyka, które mogą powodować problemy w trakcie wyjazdu turystycznego. Wiele zapytań dotyczy ochrony na wypadek aktów terroru”.

Ochrona na wypadek aktów terroru, oraz tzw.: „klauzula alkoholowa”- co tego typu rozszerzenia zmieniają w ubezpieczeniach?

Zainteresowanie ochroną przed skutkami działań aktów terroru (oraz wybuchu niespodziewanej wojny) jest rezultatem dużej liczby zamachów w ostatnich latach. Europa, która dotąd była uznawana za bezpieczny kontynent nie należy już do rejonów omijanych przez terrorystów. „W zeszłym roku ok. 20% wystawionych polis zostało uzupełnionych o klauzulę dotyczącą skutków aktów terroru. Na koniec I kw. 2018 r. na objęcie ochroną tego ryzyka zdecydowało się już ok. 13% ubezpieczonych u nas osób. Spodziewamy się, że w sezonie letnim odsetek polis z rozszerzeniem ochrony o akty terroru znacząco wzrośnie” – wyjaśnia ekspert z Compensy.

Klauzula obowiązuje na terenie całego świata, ale z ochrony wyłączone są te państwa, w które w dniu rozpoczęcia podróży zostały oznaczone przez MSZ statusem „nie podróżuj” lub „opuść natychmiast”. Rozszerzona ochrona znosi wyłączenie odpowiedzialności ubezpieczyciela związane z aktami terroru. Zapewnia pokrycie kosztów leczenia, odszkodowanie w związku z następstwami nieszczęśliwych wypadków oraz możliwość skorzystania z pomocy assistance.

Rozszerzenie ochrony również w tym przypadku będzie więc dotyczyło wszystkich elementów składających się na ubezpieczenie turystyczne. Klauzula spożycia alkoholu działa podobnie, bo eliminuje znajdujące się zazwyczaj w ogólnych warunkach ubezpieczenia wyłączenie, zgodnie z którym ubezpieczyciel nie ponosi odpowiedzialności za zdarzenia, których przyczyną było spożycie alkoholu. Jak zauważa ekspert z Compensy tego rodzaju ochrona cieszy się ogromnym powodzeniem wśród Polaków wykupujących ubezpieczenie turystyczne: „To ryzyko cieszy się dużym zainteresowaniem wśród naszych klientów. Szacujemy, że w tym roku prawie 25% polis turystycznych zostanie rozszerzonych o tę klauzulę” – mówi Andrzej Paduszyński z Compensy.

Źródło: www.compensa.pl