Z badania przeprowadzonego przez TNS OBOP* wynika, że prawie 60 procent Polaków ubezpiecza swoje nieruchomości. Polisy wykupujemy najczęściej w obawie przed skutkami pożarów i innych żywiołów. Na co zwrócić uwagę przy wyborze polisy? Jak dobrze ubezpieczyć nieruchomość?  Eksperci Concordii radzą.
 

 
Ubiegłoroczne statystyki wyraźnie wskazują, że większość – bo prawie 2/3 pożarów (58 proc.)** wybuchła w domach jedno lub wielo rodzinnych. Ile spośród tych domostw było ubezpieczonych? Dane z badania przeprowadzonego na zlecenie Concordii Ubezpieczenia wynika, że 59 procent Polaków posiada polisy chroniące ich nieruchomości – większość z nich chroni je właśnie przed żywiołami takimi, jak pożary czy np. powodzie. Często jednak ubezpieczamy same mury, zapominając o tym, że posiadamy także majątek.
 
Wykupując polisę zapominamy o „ruchomościach”
 
Marcin Pabiś, Dyrektor Biura Ubezpieczeń Majątkowych Concordii Ubezpieczenia podkreśla, że przy wyborze polisy należy pamiętać, że nie tylko ogień może zniszczyć dobytek naszego życia: „Nie da się ukryć, że to prywatne domy lub mieszkania są najbardziej narażone na szkody spowodowane przez ogień. Warto jednak pamiętać, że obejmują one nie tylko zniszczenia instalacji, ścian etc., ale także powodują utratę znacznej części lub większości naszych rzeczy i sprzętów, na które wpływ miały nie tylko płomienie, ale także sadza i dym oraz środki gaśnicze. Badania opinii pokazują, że już tylko nieco ponad 2/3 osób, które posiadają ubezpieczone mieszkania i 3/4 osób, które posiadają ubezpieczone domy zadbały o to, aby ich polisy obejmowały zarówno mury, jak i ruchomości. Pozostałe osoby, w przypadku pożaru mogą dostać odszkodowanie tylko za część poniesionych w pożarze szkód – tych związanych z częściami nieruchomymi budynku”.
Przed podpisaniem umowy ubezpieczenia sprawdź zakres ochrony!
 
Eksperci radzą, by przed sfinalizowaniem umowy dokładnie sprawdzić od czego się ubezpieczamy.
Warto zatem sprawdzić nie tylko  zakres oferty, ale  i rankingi, które pokazują także zadowolenie klientów, korzystających  z usług danego towarzystwa ubezpieczeniowego. Przy wyborze ubezpieczenia należy również  pomyśleć nie tylko o ochronie murów i ruchomości. Warto skorzystać też z takich opcji jak assistance, czy ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej.
 
Warunki umowy pod lupą
 
Świadome podpisanie umowy to połowa sukcesu. Bardzo często bywa tak, że pobieżnie przeglądając polisę nie zwracamy uwago na to, co tak naprawdę wchodzi w zakres ochrony, jak brzmią definicje, na jaką sumę się ubezpieczamy. Często również nie mamy świadomości, że jako osoby ubezpieczone mamy też pewne obowiązki, ( są to na przykład wymagane zabezpieczenia mieszkania, np. liczba i rodzaj zamków w drzwiach wejściowych, częstotliwość przeglądów instalacji etc.). Warto także sprawdzić, sposób obliczania wartości ewentualnego odszkodowania. Towarzystwa ubezpieczeniowe stosują 2 metody – wartości odtworzeniową i rzeczywistą. Wartość rzeczywista uwzględnia zużycie przedmiotów, a więc im starszy sprzęt, tym mniejsze odszkodowanie. Wartość odtworzeniowa pozwala na zakup przedmiotów o maksymalnie zbliżonych parametrach do tych straconych. Zwróćmy uwagę także na wyłączenia odpowiedzialności ubezpieczyciela, czyli sytuacje, w których odszkodowanie może nie być wypłacone.
**Dane dostępne: bit.ly/2pvweUt
* Badanie przeprowadzone przez TNS OBOP na zlecenie Concordii Ubezpieczenia w listopadzie  ubiegłego roku.
 
Źródło: www.concordiaubezpieczenia.pl