Eksperci z Concordia podkreślają, że posiadając odpowiednie ubezpieczenie chronimy się przed finansowymi konsekwencjami nie tylko włamana i kradzieży, ale również od zdarzeń losowych takich jak np. ogień, czy zalanie.

 
Łupem złodziei padają nie tylko narzędzia i sprzęt elektroniczny, ale również elementy stałe wyposażenia domków
 
Wiosna dla większości właścicieli domków letniskowych to czas, kiedy zaczynają się wielkie przygotowywania do „sezonu”. Oprócz prac porządkowych na ogrodzie, wielu właścicieli niestety liczy starty spowodowane włamaniami. Należy pamiętać, że wartość letniska tworzą nie tylko sprzęty, ale również wysiłek, jaki wkładamy w prace remontowe.
 
 

Concordia: Jak więc chronić nasze mienie?

 
Należy zwrócić uwagę, że wartość letniska tworzą nie tylko sprzęty się w nim znajdujące, ale również praca i wysiłek, jaki wkładamy w prace remontowe wykonywane najczęściej własnymi rękami. Marcin Pabiś – Dyrektor Biura Ubezpieczeń Majątkowych Concordii Ubezpieczenia: „Przede wszystkim sprawdźmy, czy elementy takie jak altanki i domki letniskowe, podobnie jak kolektory słoneczne, ogrodzenia czy bramy, są traktowane przez naszego ubezpieczyciela jako pozostałe mienie. Jeśli tak, możemy za niewielką dopłatą ubezpieczyć je na jednej polisie obok ubezpieczenia domu lub mieszkania. Wówczas ochroną od kradzieży z włamaniem i rabunku zostaną objęte stałe elementy domku letniskowego, ale również elementy ruchome, jak np.: narzędzia i sprzęt ogrodniczy, urządzenia użytku domowego, ale także sprzęt turystyczny i sportowy. Ponadto domek wraz z pomieszczeniami gospodarczymi zostanie objęty ochroną na wypadek szkód powstałych w wyniku m.in. pożaru, powodzi czy osunięcia się zmieni”.
 

Jakie warunki musi spełniać domek, aby zaliczyć go do obiektów całorocznych?

 
Aby obiekt został uznany za całoroczny, musi spełniać kilka warunków. Musi więc posiadać  – m.in. instalację elektryczną, wodną, kanalizacyjną, centralnego ogrzewania oraz wentylacyjną oraz być użytkowany przez cały rok.
 

Od ilu i jakich czynników zależy wysokość składki?

 
Od wielu. Chodzi tu nie tylko o rodzaj i ilość zabezpieczeń, ale również o lokalizacje budynku i jego konstrukcję. Należy pamiętać, że dom o konstrukcji drewnianej – oznacza dla ubezpieczycieli zwyżkę, ponieważ jest to konstrukcja palna. Jeśli domek znajduje się w pobliżu rzeki – dla zakładu ubezpieczeń oznacza to z kolei ryzyko zalania. Składka wówczas okaże się wyższa, niż ta, która zabezpieczałaby domek stojący np. w lesie.
 
 
Źródło: www.concordiaubezpieczenia.pl