17 stycznia rozpoczęły się ferie dla dzieci z pierwszych pięciu województw: kujawsko-pomorskiego, lubuskiego, małopolskiego, świętokrzyskiego i wielkopolskiego. PZU przypomina, że przed wyruszeniem na zimowy wyjazd, warto zadbać o wykupienie odpowiedniej polisy, szczególnie NNW i turystycznej. 

NNW – pomoc w nagłych wypadkach 

Większości z nas ferie kojarzą się z czasem beztroski i świetnej zabawy. Jednak okres ten to również czas wypadków i różnych kontuzji. Z pomocą może nam wówczas przyjść ubezpieczenie PZU NNW. Tego typu polisa, oprócz wypłaty odszkodowania, zapewni nam także zwrot kosztów leczenia skutków wypadku – operacji, rehabilitacji, lekarstw. Co więcej osoba poszkodowana może również liczyć na zorganizowanie pomocy rehabilitacyjnej, pielęgnacyjnej i psychologicznej. Ubezpieczyciel dodatkowo wypłaci dietę za pobyt w szpitalu związany z następstwami nieszczęśliwych wypadków czy chorobą (w tym Covid-19). A jeśli po wypadku dziecko nie będzie mogło się uczyć dłużej niż 14 dni, PZU zapłaci za każdy dzień takiej niezdolności i zorganizuje indywidualne lekcje w domu. Warto zaznaczyć, że polisa chroni klientów zarówno w Polsce, jak i za granicą. 

PZU Wojażer – wsparcie podczas wyjazdu 

Doświadczenie pokazuje, że liczba przykrych niespodzianek, które mogą nam popsuć ferie, jest znacznie dłuższa. Dlatego planując zimowy wyjazd warto pomyśleć o kompleksowym rozwiązaniu, które daje polisa turystyczna PZU Wojażer. Ubezpieczenie zapewnia nam ochronę nie tylko podczas wyjazdów indywidualnych i rodzinnych, ale również też zorganizowanych wycieczek grupowych – zarówno w Polsce, jak za granicą. W razie nagłej choroby czy wypadku możemy liczyć na całościową pomoc medyczną, czyli m.in. organizację wizyt lekarskich, badań, leczenia w szpitalu, operacji, zwrot kosztów leczenia oraz szereg usług assistance, np. transport do placówki medycznej, między placówkami czy też ze szpitala do domu, opłacenie pobytu w hotelu po wypadku. Dzięki polisie możemy ponadto otrzymać zwrot kosztów za leki, które przepisał lekarz. Jest to szczególnie ważne w przypadku wyjazdu za granicę, gdzie koszty opieki medycznej bywają zawrotne. Dla przykładu, leczenie narciarza, który miał wypadek we Francji i w jego wyniku doświadczył urazu kręgosłupa, wymagało 8-dniowego pobytu w szpitalu, a koszty leczenia sięgnęły w sumie 13,5 tys. euro, czyli ponad 60 tys. zł. Warto podkreślić, że PZU Wojażer podczas wyjazdów poza granice Polski chroni także w przypadku nagłego zachorowania na Covid-19 (nie uzależniamy ochrony od szczepienia). 

W ubezpieczeniu PZU Wojażer ochronę można rozszerzyć między innymi na bagaż podróżny, sprzęt narciarski (np. narty, deskę snowboardową), czy  odpowiedzialność cywilną za szkody, jakie możemy wyrządzić podczas wypoczynku. Opcja OC w życiu prywatnym przyda się zwłaszcza w krajach, gdzie tego rodzaju ubezpieczenie jest dla narciarzy obowiązkowe, a za jego brak grożą dotkliwe kary, jak np. we Włoszech od początku 2022 r. 

Co więcej, narciarze czy snowboardziści mogą rozszerzyć polisę turystyczną o klauzulę Pakiet Sport. Obejmuje ona między innymi zakwaterowanie w razie zejścia lawiny, świadczenie w razie zamknięcia tras zjazdowych, naprawę zniszczonego sprzętu sportowego czy zwrot kosztów niewykorzystanego skipasu. 

Nie każdy wie, że ubezpieczenie PZU Wojażer możemy także rozszerzyć o rezygnację z wyjazdu turystycznego, zapewniając sobie ochronę  w przypadku, gdy będziemy zmuszeni zrezygnować z wyjazdu z powodu sytuacji losowych, które dotykają bezpośrednio nas lub naszych najbliższych. Mówimy tu np. o śmierci bliskiego, zagubieniu dokumentów czy nagłej szkodzie, którą musi się zająć (uszkodzenie domu). Ale uwaga! Nie obejmuje to jednak sytuacji, gdy wyjazd nie dojdzie do skutku albo zostanie skrócony z powodu zachorowania na koronawirusa. Również obawa przed epidemią panującą w miejscu planowanego urlopu nie jest przesłanką uprawniająca do zwrotu kosztów rezygnacji z wyjazdu turystycznego. 

Pewna ochrona na tatrzańskim szlaku 

Co więcej, PZU ma także specjalną ofertę dla turystów wybierających się w Tatry. Polisa NNW na Szlaku zapewnia pełną ochronę w razie wypadku na terenie obu Tatrzańskich Parków Narodowych – po stronie polskiej (TPN) i słowackiej (TANAP). Już za 2,5 zł za dzień każdy kupujący bilet wejścia do TPN może ubezpieczyć się od następstw nieszczęśliwych wypadków. Ubezpieczenie obejmuje aktywności takie jak: turystyka piesza, jazda na nartach, wspinaczka skałkowa, taternictwo powierzchniowe oraz jaskiniowe. Ubezpieczony może liczyć na wypłatę odszkodowania za trwały uszczerbek na zdrowiu, świadczenie za leczenie uciążliwe, zwrot kosztów leczenia i rehabilitacji. Niezwykle istotne jest to, że to także gwarancja zwrotu kosztów akcji ratowniczej po słowackiej stronie Tatr – również akcji z użyciem śmigłowca, które mogą sięgać nawet kilkudziesięciu tysięcy euro. 

Bezpieczny Powrót z PZU – dla wspinaczy, narciarzy, alpinistów 

PZU przygotowało także ubezpieczenie Bezpieczny Powrót. Tego typu polisa powstała z myślą o najbardziej wytrawnych miłośnikach górskich wypraw, a także osobach uprawiających sporty amatorsko lub wyczynowo. Obejmuje ona ponad 40 aktywności i sportów, a skorzystać z niego mogą zarówno narciarze i snowboardziści, jak i freeriderzy, alpiniści, wspinacze trekkingowi, grotołazi czy biegacze górscy. Ubezpieczenie chroni przed skutkami zdarzeń w obszarze do 6000 m n.p.m. (ochronę  może rozszerzyć do 7600 m n.p.m.). Polisa Bezpieczny Powrót z PZU została stworzona wspólnie z Polskim Związkiem Alpinizmu. Co istotne, umowa obejmuje akcje z użyciem śmigłowca. 

Dobra zabawa to bezpieczna zabawa 

Pamiętajmy też o tym, że wybierając się zimą w góry, powinniśmy ze sobą zabrać dużą dozę zdrowego rozsądku i wiedzy na temat różnych zagrożeń, np. lawin. Pomoże nam w tym „Lawinowe ABC” – akcja informacyjna zorganizowana przez Tatrzański Park Narodowy we współpracy z Tatrzańskim Ochotniczym Pogotowiem Ratunkowym, której partnerem jest PZU. Na stronie lawinoweabc.pl odnajdziemy kompendium wiedzy na temat właściwego zachowania w przypadku zagrożenia lawinowego. Warto dodać, że na stronie sprawdzimy też aktualne informacje na temat sytuacji lawinowej w Tatrach, co może uchronić nas przed wyjściem na szlak w niewłaściwą pogodę. Dzięki zawartej tam wiedzy nauczymy się jak oceniać zagrożenie lawinowe w terenie, jaki sprzęt powinniśmy zawsze mieć przy sobie, a także jak go używać. 

Przypominamy, że oprócz wspólnych akcji z TOPR, PZU już od kilkunastu dba o bezpieczeństwo turystów także razem z Górskim Ochotniczym Pogotowiem Ratunkowym. W ramach współpracy ubezpieczyciel między innymi finansuje zakup profesjonalnego sprzętu niezbędnego do prowadzenia akcji ratunkowych w górach – górskich karetek pogotowia, ratowniczych pojazdów terenowych, busów do transportu ratowników, quadów oraz skuterów śnieżnych. Dodatkowo PZU finansuje działania, dzięki którym ratownicy mogą doskonalić swoje umiejętności.  

Źródło: PZU